Novosti › Vijesti i zbivanja

Rodni jezici. Zbornik radova o jeziku, rodu i spolu (uredila i uvodnu studiju napisala Tatjana Pišković, prevela Nevena Erak Camaj, FF press – Zagrebačka slavistička škola, Zagreb, 2018) i Izvedbe roda u hrvatskome jeziku, književnosti i kulturi. Zbornik radova 46. seminara Zagrebačke slavističke škole (uredile Ivana Brković i Tatjana Pišković, FF press – Zagrebačka slavistička škola, Zagreb, 2018).

U organizaciji Odsjeka za kroatistiku i Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Odsjeka za slavensku filologiju i Fakulteta za poljsku i klasičnu filologiju Sveučilišta Adam Mickiewicz u Poznanu održat će se 7. i 8. lipnja u Dvorani 1 Filozofskog fakulteta znanstveni skup »Umjetnost i demokracija«. Srdačno pozivamo sve zainteresirane.

Program i raspored

Odjel za književnost Matice hrvatske u srijedu 16. svibnja u 19 sati organizira tribinu Ex cathedra, na kojoj gostuje prof. Boris Senker. S njim će razgovarati Maja Vrkić i Nikolina Vrkić. Radujemo se susretu i druženju!

Pozivnica

Objavljen je drugi krug Natječaja za sufinanciranje studentskih projekata za kalendarsku godinu 2018.

Sveučilište u Zagrebu raspisalo je Natječaj za dodjelu Rektorove nagrade za akademsku godinu 2017./2018. Studenti koji se žele odazvati dužni su do petka, 4. svibnja 2018. do 16 sati prijaviti rad na mrežnim stranicama Sveučilišta. U okviru prijave rada njihov je mentor dužan do istog roka u odgovarajući obrazac unijeti obrazloženje po čemu predloženi rad udovoljava kriterijima izvrsnosti.

Odjel za književnost Matice hrvatske poziva na tribinu Ex cathedra u petak, 13. travnja 2018. god. u 18,30 sati, u Maloj dvorani Matice hrvatske (Strossmayerov trg 4). Gost tribine je prof. dr. Krešimir Bagić, a razgovor će voditi Petra Tafra i Borna Treska.

Pozivnica

Portal Stilistika, koji uređuju članovi Katedre za stilistiku, objavio je tri nove e-knjige: Izabrane stilističke spise Krunoslava Pranjića, O britkosti. Filološko paljetkovanje po 2017. Ivana Markovića i Šrajbenzi spiku. Stilovi hrvatske žargonske i žargonizirane proze 1990-ih i 2000-ih Nikole Košćaka.

Ove godine bit će održana 8. konferencija mladih slavista na Filozofskom fakultetu Sveučilišta Loránda Eötvösa u Budimpešti. Sve informacije i prijavnica nalaze se niže.

Poziv na sudjelovanje

Prijavnica

Preporuka

Pozivamo vas na predstavljanje knjige Prva svitlos Tomislava Bogdana u četvrtak, 15. ožujka 2018. u 13 sati u Velikoj dvorani Matice hrvatske.

Pozivnica

Odsjek za kroatistiku u Zagrebu i Odjel za kroatistiku u Zadru bili su organizatori, u suradnji s HAZU, znanstvenog skupa o Vili Slovinki Jurja Barakovića te su izdali zbornik radova s toga skupa. Promocija Zbornika održat će se u Konferencijskoj dvorani Knjižnice Filozofskog fakulteta u srijedu, 14. ožujka u 12 sati.