Od 11. do 14. rujna 2024. u Slavonskom Brodu održan je Osmi hrvatski slavistički kongres, koji su organizirali Hrvatski slavistički odbor Hrvatskoga filološkog društva, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilište u Slavonskom Brodu.
Riječ je o međunarodnome kongresu koji je prvi put održan u rujnu 1995. u Puli, a potom, u razmacima od tri do pet godina, u Osijeku, Zadru, Varaždinu i Čakovcu, Rijeci, Vukovaru i Vinkovcima te u Šibeniku. Svi su kongresi dosad imali izrazito dobar odjek u međunarodnoj slavističkoj zajednici te su njihovi učinci dalekosežni i u smislu znanstvenih doprinosa, i povezivanja domaćih i stranih kroatista i slavista, kao i promicanja hrvatskoga jezika, književnosti i kulture u državama iz kojih strani slavisti dolaze.
Na svečanome otvaranju sudionike su pozdravili predsjednik Hrvatskoga filološkog društva prof. dr. sc. Davor Dukić, prodekanica Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Ivana Vidović Bolt, zamjenica gradonačelnika Grada Slavonskog Broda gospođa Martina Martić Puača, župan Brodsko-posavske županije dr. sc. Danijel Marušić, rektor Sveučilišta u Slavonskom Brodu prof. dr. sc. Ivan Samardžić, rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepan Lakušić te izaslanik ministra znanosti, obrazovanja i mladih Staša Skenžić, a na kraju se sudionicima obratila predsjednica Organizacijskoga odbora prof. dr. sc. Lahorka Plejić Poje. Prigodnu svečanost popratio je Komorni sastav Brodskoga harmonikaškog orkestra Bela plemeniti Panthy pod umjetničkim vodstvom i dirigentskom palicom prof. Sanje Nuhanović, izvevši himnu i dvije prigodne skladbe.
Na svečanome otvaranju Kongresa dodijeljene su i nagrade laureatima, istaknutim slavistima koje je na prijedlog niza hrvatskih znanstvenih institucija izabrao Organizacijski odbor kongresa. Povelja Antuna Barca (za područje znanosti o književnosti) dodijeljena je akademiku Milivoju Solaru na prijedlog Odsjeka za komparativnu književnost Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Povelja Stjepana Ivšića (za područje jezikoslovlja) dodijeljena je akademiku Stjepanu Damjanoviću, kojega su predložili Odsjek za kroatistiku Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Odsjek za kroatistiku Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Povelja Vatroslava Jagića (za stranoga slavista) dodijeljena je profesorici Renate Lachmann na prijedlog Katedre za hrvatsku usmenu književnost i Katedre za stariju hrvatsku književnost Odsjeka za kroatistiku Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Među laureatima posebno ističemo dugogodišnjega nastavnika i profesora emeritusa na Odsjeku za kroatistiku Stjepana Damjanovića, predsjednika Organizacijskoga odbora Prvoga hrvatskoga slavističkog kongresa, kojemu čestitamo i ovim putem na dodijeljenoj nagradi! Upravo se profesor Damjanović uime laureata obratio nazočnima na otvaranju, podsjetivši u svojem kratkom govoru na velike zasluge Stjepana Ivšića u povijesti hrvatske filologije.
Domaćin je Kongresa bilo Sveučilište u Slavonskom Brodu. U njegovu radu sudjelovala su tri plenarna predavača i oko 130 izlagača iz 12 zemalja (Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Češka, Hrvatska, Italija, Mađarska, Sjeverna Makedonija, Njemačka, Poljska, Slovenija, Ukrajina). U okviru Kongresa bili su organizirani turistički obilazak Slavonskog Broda s vodičem, posjet Muzeju bećarca u Pleternici i zajednička večera u Garčinu. Zahvaljujući ljubaznim domaćinima, kao i dobro pripremljenim i dobro raspoloženim sudionicima Kongres je protekao u iznimno ugodnoj atmosferi. Organizatori zahvaljuju svima koji su pripomogli da bude tako!
Održavanje Kongresa poduprli su Brodsko-posavska županija i Turistička zajednica Slavonskog Broda. Matica hrvatska donirala je knjige za sve sudionike. Kao i na prethodnim kongresima, i na ovome su volonterski pomagali naši studenti.