Silabi i rokovi › Silabi: zimski semestar

Status: izborni

Semestar izvođenja: 5. zimski

Godina studija: 3. godina preddiplomskoga studija

Oblik nastave: predavanje i seminari (2P +1S)

Uvjeti za upis: nema

Način provjere znanja: pismeni ispit

Okvirni sadržaj

U kolegiju se istražuju najvažnije jezične osobitosti pojedinih pisaca hrvatskoga petrarkizma (Dž. Držića, Š. Menčetića, nepoznatih pisaca Ranjinina zbornika, M. Pelegrinovića, H. Lucića, N. Nalješkovića, D. Ranjine, kao i kajkavskih petrarkista). Osim istraživanja jezičnih osobitosti na fonološkoj, morfološkoj, leksičkoj i sintaktičkoj razini, posebna se pažnja posvećuje lingvostilističkoj obradi tekstova hrvatskoga petrarkističkoga pjesništva.

Cilj

Osigurati stručnu i znanstvenu kompetenciju polaznica/polaznika u jezičnoj analizi tekstova hrvatskih petrarkističkih pisaca te stvaranje metodološke  kompetencije što će ih osposobiti za samostalan stručni rad i za nastavak studija na diplomskoj i poslijediplomskoj razini.

Raspored po tjednima

1. Uvod u proučavanje hrvatskoga petrarkizma
  2. Jezik Džore Držića (Moje čisto zlato, Pridrago sej lito)
  3. Jezik Šiška Menčetića (Prvi pogled, Blaženi čas i hip)
  4. Jezične osobitosti Zbornika Nikše Ranjine (Odiljam se)
  5. Jezične osobitosti Zbornika Nikše Ranjine (Djevojka je podranila, Djevojka je ružu brala)
  6. Jezične osobitosti Zbornika Nikše Ranjine (Ljubi me dušice)
  7. Jezik Mikše Pelegrinovića (Jeđupka)
  8. Jezik Hanibala Lucića (Tko čista izmota)
  9. Jezik Nikole Nalješkovića (Molim vas ljuveni, Sve ke čuh ljuvezni)
  10. Jezik Dinka Ranjine (Iduć gorom u prošetu, Pokli ide sunač zrak)
  11. Jezik kajkavskih petrarkista (Zakaj srce, Vidiš, preljublena)
  12. Jezik kajkavskih petrarkista (Simo-tamo putujuči, Tugovanje za dragum)
  13. Pismena provjera znanja

Obvezna literatura

• Gabrić-Bagarić, D. (1974–1975) Fonetske i morfološke osobine jezika Hanibala Lucića, "Radovi Filozofskoga fakulteta u Sarajevu", 8, 49–93.
  • Gabrić-Bagarić, D. (1976–1980) Fonetske i morfološke osobine jezika Hanibala Lucića II dio, "Radovi Filozofskoga fakulteta u Sarajevu", 9–10, 235–268.
  • Vončina, J. (1978) Jezična starina u hrvatskom petrarkizmu, "VIII međunarodni slavistički kongres", 141–162.
  • Vulić, S. (2016) Jezična previranja u dubrovačkoj renesansnoj književnosti, "Colloquia Maruliana", 25, 230–258.

Dopunska literatura

• Hamm, J. (1981) Čakavština Džora Držića, "Hrvatski dijalektološki zbornik", 5, 59–65.
  • Moguš, M. (1988) Nekoliko napomena o jeziku hrvatskih petrarkista, "Dani Hvarskog kazališta", 14, 146–152.
  • Rešetar, M. (1936) Jezik pjesama Rańinina zbornika, "Rad JAZU", knj. 255, 77–221.
  • Vončina, J. (1987) Uloga Hanibala Lucića u formiranju jezika hrvatskoga renesansnog pjesništva, "Mogućnosti", 35, 1–2, 97–102.
  • Vončina, J. (1988) O pretpostavkama za proučavanje Nalješkovićeva jezika, "Dani hvarskog kazališta", 14, 237–246.