30. 5. 2023.

Predmet: Hrvatski standardni jezik

Kolegij: Uvod u sociolingvistiku

Šifra: 36472

Nositelj: dr. sc. Krešimir Mićanović, red. prof.

ECTS: 5 bodova

Jezik: Hrvatski

Trajanje: 1 semestar (ljetni)

Status: Izborni kolegij

Uvjeti za upis: Nema

Cilj kolegija: Stjecanje temeljnih znanja i ovladavanje pojmovima iz sociolingvistike, osposobljenost studenata za razumijevanje sociolingvističkih tema i problema.

Oblik nastave: Predavanje i seminari (1P + 1S)

Praćenje i ocjenjivanje studenata: Studenti sudjeluju u svim oblicima nastave; konačna ocjena oblikuje se na završnom ispitu.

Način polaganja ispita: Pismeno

Obvezna literatura

• Halwachs, Dieter W. (2001), Sociolingvistika. U: Glovacki-Bernardi, Z. (ur.), Uvod u lingvistiku. Zagreb: Školska knjiga. (str. 191–216)
  • Trask, Robert Lawrence (2005), Temeljni lingvistički pojmovi. Zagreb: Školska knjiga. (natuknice: diglosija, dvojezičnost/bilingvizam, društveno raslojavanje jezika, etnografija govora, jezična zajednica, jezično planiranje, jezik i ideologija, jezik i moć, jezik i osobnost, komunikacijska sposobnost, nacionalni jezik/državni jezik, purizam, sociolingvistika, standardni jezik, vernakular/narodni jezik)
  • Trudgill, Peter (1995/2000), Sociolinguistics: an introduction to language and society. London: Penguin Books.

Dopunska literatura

• Brozović, Dalibor (1996), Sociolingvistika prema genetskoj i tipološkoj lingvistici. Suvremena lingvistika, 22, 41-42: 87-94.
  • Coulmas, Florian (2014), Sociolinguistics: the study of speakers' choices. Cambridge [etc.]: Cambridge University Press.
  • Haugen, Einar (1974), Dijalekt, jezik, nacija. Kultura, 25: 74-88.
  • Mićanović, Krešimir (2006), Hrvatski s naglaskom: standard i jezični varijeteti. Zagreb: Disput. (str. 19-49)
  • Norme i normiranje hrvatskoga standardnoga jezika (1999). Zagreb: Matica hrvatska. Prir. Marko Samardžija.
  • Silić, Josip (2006), Funkcionalni stilovi hrvatskoga jezika. Zagreb: Disput. (str. 17-39)
  • Škiljan, Dubravko (1988), Jezična politika. Zagreb: Naprijed. (str. 7-6)
  • Žanić, Ivo (2016), Jezična republika: hrvatski jezik, Zagreb, Split i popularna glazba. Zagreb: Naklada Jesenskii Turk.

Red predavanja

1. Lingvistika, sociolingvistika i sociologija jezika