26. 2. 2019.

ECTS: 5 bodova donose predavanje i seminar zajedno

Jezik: Hrvatski

Trajanje: 1 semestar, VI. (ljetni) semestar

Status: Obavezni kolegij za studentice i studente VI. (ljetnog) semestra jednopredmetnog i dvopredmetnog preddiplomskog studija kroatistike

Uvjet za upis: Upisan VI. semestar

Cilj kolegija: Cilj kolegija jest čitanje i interpretacija kanonskih tekstova književnosti 20. stoljeća, imajući u vidu dominantne poetičke tendencije, prakse i modele, žanrovski sustav te povijesni, društveni, idejni i politički horizont u kojem su nastajali.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Uvođenje u akademsko čitanje ključnih tekstova hrvatske književnosti početni je i neophodni korak k znanstvenom proučavanju književnosti.

Oblik nastave: Seminari.

Korištene metode: Rad na tekstu, rasprava, samostalna analiza problema.

Praćenje i ocjenjivanje studenata: Od polaznika kolegija očekuje se kontinuiran rad što znači aktivno sudjelovanje u nastavi i redovito pisanje zadaća. Za svako pročitano djelo student treba na sat donijeti svoje bilješke i predati ih. Prati se i procjenjuje aktivnost studenata tijekom nastavnog procesa. Svaki od programom predviđenih zadataka sudjeluje u formiranju konačne ocjene.

Način polaganja ispita: Ukupna ocjena iz kolegija Uvod u noviju hrvatsku književnost II. proizlazi iz rezultata pismenog ispita vezana za sadržaj predavanja te kvalitete obavljenih seminarskih zadataka.

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe predmeta: Studentska anketa na kraju semestra.

Sadržaj kolegija

1. Uvodni sat: Upućivanje studenata u rad na kolegiju.

2. Ulderiko Donadini: Vaskresenje duša. Antun Branko Šimić: Namjesto svih programa. Anarhija u umjetnosti. O muzici forma. Avangardni manifest u hrvatskoj književnosti.

3. Antun Branko Šimić: Izbor iz poezije. Hrvatsko avangardno pjesništvo.

4. Miroslav Krleža: Kristofor Kolumbo. U agoniji. Ekspresionizam u hrvatskom teatru. Krležina kvantitativna i kvalitativna dramaturgija.

5. Tin Ujević: Izbor iz poezije. Međuratno pjesništvo. Ujevićeva neopetrarkistička faza. Filozofičnost Ujevićeva pjesništva.

6. Miroslav Krleža: Na rubu pameti. Romaneskni opus Miroslava Krleže.

7. Ivo Andrić: Prokleta avlija. Književni opus Ive Andrića.

8. Milan Begović: Pustolov pred vratima. Dramski opus Milana Begovića.

9. Ivan Slamnig, Slavko Mihalić, Antun Šoljan: Izbor iz poezije. Krugovaški književni projekt, ludizam, odnos prema književnoj tradiciji.

10. Antun Šoljan: Izdajice. Krugovaška proza.

11. Vladan Desnica: Proljeća Ivana Galeba. Egzistencijalistički roman.

12. Slobodan Novak: Miris, zlato i tamjan. Egzistencijalistički roman, ideologije i pojedinac, povijest i revolucija.

13. Ranko Marinković: Glorija. Poratna drama.

14. Završni sat. Završna evaluacija znanja.