Novosti › Vijesti i zbivanja
6. 11. 2022.

Terenska nastava – Grabrovnica, Pitomača. Novija hrvatska književnost 1

Dana 17. listopada 2022. studenti kroatistike uputili su se, u sklopu kolegija na trećoj godini preddiplomskog studija Uvod u noviju hrvatsku književnost I, 19. st., na jednodnevnu terensku nastavu u maleno podravsko mjesto Grabrovnica, u blizini naselja Pitomača. Tijekom terenske nastave studenti su, u pratnji izv. prof. dr. sc. Marine Protrka Štimec i doc. dr. sc. Lane Molvarec, posjetili rodnu kuću Petra Preradovića – jednog od vodećih književnika i predvodnika hrvatskoga narodnog preporoda te romantizma u hrvatskoj književnosti 19. stoljeća.

Imali smo prilike prošetati rodnom kućom Petra Preradovića i razgledati čitav izložbeni prostor opremljen mnogim Preradovićevim osobnim stvarima. Kuća je tematski uređena s obzirom na rad i djelo književnika, a posebna atrakcija među nama studentima bila je mogućnost isprobavanja replike Preradovićeva vojnog odijela te mnogi virtualni didaktički sadržaji kojima je čitav izložbeni postav popraćen. Također, pogledali smo film Ja, Preradović. Na samome kraju uživali smo u prezentaciji o Preradovićevu radu i opusu koju je pripremila studentica Tihana Šimunec. Prezentacija je bila povod za daljnji razgovor i analizu izabranih lirskih pjesama.

Svim studentima kroatistike terenska nastava ostat će u lijepom sjećanju. Ovom terenskom nastavom ušli smo u najsitnije pore Preradovićeva književnog opusa upoznavši tematiku i motive njegovih lirskih pjesama i njihovu analizu u kontekstu razdoblja romantizma te biografsku pozadinu njegova stvaralaštva.

Studenti su počašćeni što su upravo oni prva generacija kojoj je bila pružena prilika posjetiti rodnu kuću i memorijalni centar posvećen jednom od najznačajnijih gorostasa hrvatske književnosti. Do sljedeće godine i novih generacija entuzijastičnih studenata i dragih im profesora!

Nikolina Fajt