Kroatistika › Nastavnici
Katedra za hrvatsku usmenu književnost

Doc. dr. sc. Josipa Tomašić Jurić

01/4092-079

Vrijeme primanja: prema dogovoru

Životopis

Rođena u Požegi 1982. godine. Nakon završene gimnazije upisala studij hrvatskoga jezika i književnosti i komparativne književnosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Dobitnica Rektorove nagrade (2002. godine). Diplomirala 2007. godine, a iste godine upisala i Poslijediplomski doktorski studij hrvatske kulture. Od veljače 2009. godine zaposlena kao znanstvena novakinja/asistentica na Katedri za hrvatsku usmenu književnost Odsjeka za kroatistiku (znanstveni projekt Novi zapisi hrvatske usmene književnosti (sistematizacija i valorizacija)). Doktorirala 2014. s temom Pučka sastavnica u djelu Luke Ilića Oriovčanina (pod mentorstvom prof. dr. sc. Stipe Botice). U zvanje znanstvene suradnice izabrana je 2017. godine, a u znanstveno-nastavno zvanje docentice 2020. godine.

Od akademske godine 2009/2010. izvodi nastavu na Odsjeku za kroatistiku, a od zimskoga semestra akademske godine 2019/2020. sudjeluje u nastavi na Odsjeku za zapadnoslavenske jezike i književnosti. Sudjelovala je u arhiviranju i klasificiranju rukopisne građe Katedre za hrvatsku usmenu književnost. Provodila je terenska istraživanja u Slavoniji i Zagrebu.

Bila je članica Organizacijskoga odbora i tajnica Šestoga hrvatskoga slavističkoga kongresa, članica Organizacijskoga odbora 18. međunarodnog kongresa ISFNR-a (18th Congress of the International Society for Folk Narrative Research), članica Organizacijskoga odbora i tajnica znanstvenoga skupa Hrvatski jezik: povijest i uloge nastavnog predmeta (2022).

Suradnica je na projektu digitalizacije usmenoknjiževne građe Katedre za hrvatsku usmenu književnost uz potporu Ministarstva kulture. Suradnica je na projektu Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje Ignac Kristijanović – zaboravljeni dragulj hrvatskoga kajkavskoga književnoga jezika (voditeljica dr. sc. Barbara Štebih Golub). Članica je Hrvatskoga filološkog društva i Matice hrvatske.

Suurednica je Zbornika radova Šestoga hrvatskoga slavističkoga kongresa u dva sveska (Zagreb, 2016. i 2018), zbornika Hrvatski prilozi 16. međunarodnom slavističkom kongresu (Zagreb, 2018), zbornika radova Tragovi tradicije, znakovi kulture. Zbornik u čast Stipi Botici (Zagreb, 2018).

Sudjeluje na domaćim i međunarodnim znanstvenim skupovima. Objavljuje znanstvene radove u domaćim i stranim publikacijama. Osnovna su područja njezina interesa folkloristika, usmena i pučka književnost, književna recepcija.

Bibliografija