Silabi i rokovi › Silabi: zimski semestar
26. 9. 2018.

Uvod u tematsku analizu ranonovovjekovnih tekstova

Predmet: Starija hrvatska književnost

Kolegij: Uvod u tematsku analizu ranonovovjekovnih tekstova

Nositelj kolegija: dr. sc. Davor Dukić, red. prof.

Izvođač kolegija: dr. sc. Davor Dukić, red. prof.

ECTS bodovi: 4

Trajanje: jedan semestar (zimski)

Status: izborni predmet diplomskog studija (do 20 studenata kroatistike + do 5 studenata drugih diplomskih studija Filozofskog fakulteta)

Oblici nastave: 30 P + 15 S

Uvjeti za upis kolegija: /

Cilj kolegija (očekivane kompetencije): Poticanje pojmovnog (konceptualnog) mišljenja o književnosti. Primjena tematoloških koncepata u analizi izabranih ranonovovjekovnih književnih tekstova te u sintezi književne građe. Usavršavanje vještine književnohistoriografskog pisanja.

Način provjere znanja: ocjena pismenih radova: istraživačke zadaće i završnog eseja; aktivnost na nastavi.

1. Uvod u kolegij (sadržaj, literatura, obveze studenata)

2. Pojmovi motiva i teme (Tomaševski, Wolpers); tematološka analiza pojedinačnog djela: razlaganje motiva (Tomaševski)

3. Koncepti tematskog svijeta (Kravar) i mogućeg svijeta u analizi ranonovovjekovnih tekstova

4. Tematski sustav književnog teksta (Peleš) i ranonovovjekovna književnost

5. Osobni i kulturni imaginarij

6. Povijest tematske kritike: od Stoffgeschichte do poststrukturalizma; koncept tematske povijesti književnosti (Perkins)

7–9. Hrvatska ranonovovjekovna književnost i tematska kritika (odabrani primjeri)

10-12. Kritička analiza seminarskih radova

13. Zaključna razmatranja

14. Evaluacija

Obvezna literatura

• Kravar, Zoran. "Svjetovi Osmana". Nakon godine MDC. Dubrovnik 1993, 104–125.
  • Pavel, Thomas. "Thematics and historical evidence". U: W. Sollors (ur.),Thematic Criticism, Cambridge, Massachusetts; London 1993, 121–145.
  • Peleš, Gajo. "Tematski sustav književnog teksta". Iščitavanje značenja. Rijeka 1982, 11–40.
  • Perkins, David. "Literary Histories and the Themes of Literature". U: W. Sollors (ur.),Thematic Criticism, Cambridge, Massachusetts; London 1993, 109–120.
  • Tomaševski, Boris. Teorija književnosti: tematika. Prev. J. Užarević. Zagreb 1998.
  • Wolpers, Theodor. "Motif and Theme as Structural Content Units and 'Concrete Universals'". U: W. Sollors (ur.),Thematic Criticism, Cambridge, Massachusetts; London 1993, 80–91.

Dopunska literatura

• Dukić, Davor. Tematološki ogledi. Zagreb 2008.
  • Peleš, Gajo. Priča i značenje: semantika pripovjednog teksta. Zagreb 1989.