Kroatistika › Nastavnici

Konzultacije: utorkom od 14,00 do 15,00 sati u B117

Kratki životopis

Zrinka Božić

Zrinka Božić rođena je 25. travnja 1976. godine u Rijeci. Osnovnu školu pohađala je i završila u Lovranu, a gimnaziju u Opatiji. Na zagrebačkom Filozofskom fakultetu 2000. godine diplomirala je kroatistiku, poslijediplomski studij književnosti pohađala je na Odsjeku za komparativnu književnost,  a 2002. godine i Ljetnu školu književne teorije na Sveučilištu u Konstanzu (Konstanz International Summer School of Literary Studies).

Od 2001. godine zaposlena je na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu, od 2012. do 2019. godine obnašala je dužnost predstojnice Katedre za teoriju književnosti, a od 2017. do 2020. i prodekanice za studijske programe i cjeloživotno obrazovanje.

Magistrirala je 2005. temom Oblikovanje nacionalnog identiteta u hrvatskoj književnoj historiografiji, a doktorirala 2009. temom Problem smrti u suvremenoj književnoj teoriji: o francuskoj recepciji Heideggerove analize bitka ka smrti.

Nositeljica je obaveznih kolegija na preddiplomskom studiju kroatistike Uvod u teoriju književnosti i Čitanje književnog teksta. Na diplomskom studiju izvodi izborne kolegije Ideologija i književnost, Fenomenologijska teorija čitanja: tekst - svijest - tijelo, Književne zajednice: desubjektivacija, emancipacija, kolektivizam Feministička književna teorija. Na Doktorskom studiju književnosti, izvedbenih umjetnosti i kulture izvodila je kolegije Književnost - politika - teorija, Književnost i revolucija i Književnost i kritička teorija, a na doktorskom studiju Hrvatska filologija u interkulturnom kontekstu kolegije Dekonstrukcija književne povijesti Suvremene književnoteorijske rasprave

Kao znanstvena novakinja sudjelovala je u nekoliko istraživačkih projekata (voditelj prof. dr. sc. Vladimir Biti). Surađivala je na projektu Hrvatske zaklade za znanost Književne revolucije (voditeljica izv. prof. dr. sc. Marina Protrka Štimec): https://lire.ffzg.unizg.hr/ kao i na nizu institucijskih projekata Filozofskog fakulteta. Voditeljica je EU projekta The Cartography of the Political Novel in Europe - CAPONEU (HORIZON-CL2-2022-HERITAGE-01, FFZG je koordinator konzorcija).

Autorica je dviju knjiga: Iz perspektive smrti: Heidegger i drugi (Plejada: Zagreb, 2012.) i The Community in Avant-Garde Literature and Politics (Palgrave Macmillan: London, 2022.). Suurednica je dvaju zbornika: s Davorom Beganovićem, Andreom Milanko i Ivanom Pericom, Procedures of Resistance: Contents, Positions and the "Doings" of Literary Theory (Palgrave Macmillan: London, 2024.) i s Marinom Protrka Štimec i Anom Tomljenovič Književnost i revolucije (u postupku objavljivanja, FF Press i Hrvatska sveučilišna naklada: Zagreb, 2024.). Članke, rasprave i recenzije objavljuje u domaćim i međunarodnim znanstvenim publikacijama.

Bibliografija