Kroatistika › Nastavnici
Umirovljeni nastavnici Katedre za hrvatski standardni jezik

Dr. sc. Mirna Velčić

Životopis

velcic

Rođena 1952. u Zagrebu. Na Filozofskome fakultetu u Zagrebu diplomirala južnoslavenske jezike i književnosti, francuski i engleski jezik. Na matičnome fakultetu magistrirala (1979) i doktorirala (1984) s temama iz lingvistike teksta.

Od 1979. do 1987. na Katedri za suvremeni hrvatski književni jezik, potom u Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu, od 1992. na sveučilištu u Lilleu (Francuska).

Bavi se teorijom teksta te preplitanjem jezika, povijesti i osobnoga iskustva pojedinca. Objavljuje na hrvatskom, engleskom i francuskom. Između ostaloga objavila je knjige Uvod u lingvistiku teksta (Zagreb, 1987) i Otisak priče. Intertekstualno proučavanje autobiografije (Zagreb, 1992) te nekoliko desetaka članaka u jezikoslovnoj periodici.