Silabi i rokovi › Silabi: zimski semestar
30. 9. 2013.

Sintaksa hrvatskoga standardnog jezika

Nositelj kolegija: prof. dr. sc. Ivo Pranjković

Kolegij izvodi: prof. dr. sc. Ivo Pranjković i Iva Nazalević Čučević, prof.

ECTS-bodovi:  5

Jezik: hrvatski

Trajanje: 1 semestar, V. (zimski)

Status: obvezni kolegij

Oblik nastave: 2 sata predavanja i 2 sata seminara tjedno

Uvjeti za upis kolegija: Položen ispit iz fonologije i morfonologije i morfologije hrvatskoga standardnoga jezika.

Cilj kolegija: Ovladavanje osnovama sintakse hrvatskoga standardnoga jezika.

Korištene metode: Analiziranje, sintetiziranje i samostalno istraživanje.

Studentske obveze: Redovito pohađanje nastave, aktivno sudjelovanje na seminarima, izrada seminarskih zadataka i završni ispit.

Sadržaj kolegija po tjednima

1. Pojam i predmet sintakse
    2. Riječi kao sintaktičke jedinice
    3. Sintaktičke službe i značenja glagolskih oblika
    4. Imenski oblici – Sintaktičke službe i značenja padeža
    5. Sintaktičke službe pridjeva, zamjenica i brojeva
    6. Dimenzionalna i nedimenzionalna značenja prijedloga
    7. Vezna sredstva (konjunktori, subjunktori, konektori) – Nesamostalne i samostalne čestice – Uzvici
    8. Spojevi riječi – Gramatičke veze među spojevima riječi – Funkcionalna svojstva spojeva riječi – Značenja spojeva riječi – Spojevi riječi po sastavu – Ustrojstvo spojeva riječi
    9. Rečenica i iskaz – Rečenice i iskazi po ustrojstvu – Gramatička svojstva rečenice
    10. Gramatičko ustrojstvo rečenice – Predikat – Predikatne kategorije – Glagolski i imenski predikat
    11. Gramatičko ustrojstvo rečenice – Subjekt – Gramatička svojstva subjekta
    12. Gramatičko ustrojstvo rečenice – Objekt – Priložna oznaka
    13. Gramatičko ustrojstvo rečenice – Atribut (sročni i nesročni) - Apozicija
    14. Rečenice po sastavu

A. Obvezna

• Radoslav Katičić: Sintaksa hrvatskoga književnog jezika, Globus i HAZU, Zagreb, 1986, 21991.
      • Josip Silić i Ivo Pranjković: Gramatika hrvatskoga jezika za gimnazije i visoka učilišta, Školska knjiga, Zagreb, 2005, 22007.

B. Izborna

• E. Barić i sur.: Hrvatska gramatika, Školska knjiga, Zagreb, 1997.
      • Ivo Pranjković: Hrvatska skladnja, Rasprave iz sintakse hrvatskoga standardnog jezika, Hrvatska sveučilišna naklada, Zagreb, 1993, 22002.
      • Ivo Pranjković: Druga hrvatska skladnja, Sintaktičke rasprave, Zagreb, 2001
      • Dragutin Raguž: Praktična hrvatska gramatika, Medicinska naklada, Zagreb, 1997.