Silabi i rokovi › Silabi: zimski semestar
1. 10. 2016.

Stilistički koncepti

Naziv predmeta: Stilistički koncepti

Nositelj predmeta: dr. sc. Nikola Košćak, doc.

Izvođač: dr. sc. Nikola Košćak, doc.

Preddiplomski jednopredmetni studij kroatistike

Godina studija: 2.

Bodovna vrijednost (ECTS): 5

Način izvođenja nastave: 30P+15S

Očekivani broj studenata na predmetu: 25

Status predmeta: Izborni

Opis predmeta:

Problemski koncipiran uvod u odabrana područja stilističke teorije i prakse. Neki do ključnih koncepata koji će se istraživati: stil, normirano i nenormirano estetsko, poetska funkcija, stilistički instrument, stilski kompleks, ekspresivnost (izražajnost), stilska formacija, stilizacija, hibridizacija i dr. Istraživanja se temelje na analizi teorijskih stilističkih članaka i stilističkih interpretacija koje se oslanjaju na pojedine koncepte. Primjenjivost pojedinih koncepata iskušavat će se i pri čitanju beletrističkih i drugih tekstova na hrvatskom jeziku.

Ciljevi predmeta:

Cilj je predmeta usvajanje temeljnih stilističkih koncepata te njihovo prepoznavanje u stilističkim interpretacijama književnih i drugih tekstova. Studenti će te stilističke koncepte naučiti dovoditi u razne relacije s drugim konceptima znanosti o književnosti i lingvistike te ih naučiti rabiti pri vlastitim čitanjima književnih i drugih tekstova.

Ishodi učenja na razini programa kojima predmet pridonosi:

• prepoznati, objasniti i upotrijebiti osnovne pojmove iz teorije znanosti o književnosti nužne za analizu književnog djela
  • primijeniti naučene spoznaje o znanosti o književnosti i književnopovijesnim razdobljima u analizi i tumačenju književnih djela
  • prepoznati i opisati stil kao obilježje književnih tekstova, nastalih kreativnom jezičnom uporabom

Očekivani ishodi učenja na razini predmeta:

• usvojiti osnovne stilističke pojmove
  • prepoznati osnovne stilističke koncepte u stilističkim interpretacijama književnih tekstova
  • objasniti relacije između stilističkih i drugih književnoznanstvenih koncepata
  • primijeniti pojedine stilističke koncepte pri interpretaciji književnih tekstova

Teme nastavnih jedinica:

1. Stil
  2. Stil i retorika
  3. Normirano i nenormirano estetsko
  4. Estetska funkcija
  5. Poetska funkcija
  6. Stilistički instrument i stilistički kontekst
  7. Stil kao potpis
  8. Književna stilistika i njezin predmet
  9. Laurent Jenny o književnom stilu
  10. Izraz, izražajnost, ekspresivnost
  11. Stilizacija
  12. Stilistika romana i hibridizacija
  13. Stilska formacija
  14. Stilski kompleks
  15. Sažetak i sinteza

Obvezna literatura:

1. Mihail Bahtin, O romanu, Beograd, 1989, str. 58-130.
  2. Antoine Compagnon, Stil, u: Bacite stil kroz vrata, vratit će se kroz prozor, Zagreb, 2006, str. 17-51.
  3. Aleksandar Flaker, Stilske formacije, Zagreb, 1986, str. 11-48.
  4. Gerard Genette, Stil i značenje, u: Bacite stil kroz vrata, vratit će se kroz prozor, Zagreb, 2006, str. 53-100.
  5. Nelson Goodman, Status stila, u: Načini svjetotvorstva, Zagreb, 2008, str. 29-43.
  6. Roman Jakobson, Govorni događaj i funkcije jezika, u: O jeziku, Zagreb, 2008, str. 105-117.
  7. Laurent Jenny, O književnom stilu, u: Bacite stil kroz vrata, vratit će se kroz prozor, Zagreb, 2006, str. 135-148.
  8. Jan Mukařovsky, Estetika jezika, u: Struktura pesničkog jezika, Beograd, 1986, str. 7-47.
  9. Jean-Marie Schaeffer, Književna stilistika i njezin predmet, u: Bacite stil kroz vrata, vratit će se kroz prozor, Zagreb, 2006, str. 119-134.
  10. Michael Riffaterre, Kriteriji za stilsku analizu, Stilistički kontekst, u: Quorum, br. 5/6, Zagreb, 1989.
  11. Zdenko Škreb, Stil i stilski kompleksi, u: Aleksandar Flaker – Zdenko Škreb, Stilovi i razdoblja, Zagreb, 1964, str. 131-148.