18. 2. 2013.

Nositelj kolegija: prof. dr. sc. Milan Mihaljević

Izvođač kolegija: prof. dr. sc. Milan Mihaljević

ECTS: 4

Trajanje: 1 semestar, 8. (ljetni)

Oblik nastave: 2 sata predavanja

Status/tip izbornosti: izborni

Uvjeti upisa: nema

Cilj kolegija: Upoznavanje studenata s pretpoviješću hrvatskoga i drugih slavenskih jezika i bolje razumijevanje današnjeg stanja njihove morfologije, osobito glagolskoga sustava i njegovih kategorija.

Način polaganja ispita: Pismeni i usmeni

Sadržaj kolegija po tjednima

1. Uvod u glagolske kategorije - 2 sata
    2. Indoeuropski glagolski sustav - 2 sata
    3. Indoeuropski i praslavenski sustav - 2 sata
    4. Glagolske osnove i klasifikacije slavenskih glagola - 4 sata
    5. Prezent - 4 sata
    6. Aorist - 4 sata
    7. Imperfekt - 4 sata
    8. Imperativ - 4 sata
    9. Participi - 2 sata
    10. Složeni glagolski oblici - 2 sata

Obavezna literatura

• Ivšić, Stjepan. 1970. Slavenska poredbena gramatika. Zagreb: Školska knjiga.
      • Matasović, Ranko. 2008. Poredbenopovijesna gramatika hrvatskoga jezika. Zagreb: Matica hrvatska.

Dopunska literatura

• Aitzetmüller, R. 1991. Altbulgarische Grammatik als Einführung in die slavische Sprachwissenschaft. Freiburg i. Br.: U. W. Weiher.
      • Arumaa, P. 1985. Urslavische Grammatik: Einführung in das vergleichende Studium der slavischen Sprachen III: Formenlehre. Heidelberg: Carl Winter Verlag.
      • Beekes, R. S. P. 1995. Comparative Indo-European Linguistics: An Introduction. Amsterdam: John Benjamins.
      • Erhart, A. 1989. Das indoeuropäische Verbalsystem. Brno: Univerzita J. E. Purkyně.
      • Jakobson, R. O. 1948. Russian Conjugation. Word 4: 155-167.
      • Jasanoff, J. H. 2003. Hittite and the Indo-European Verb. Oxford: Oxford University Press.
      • Krasuhin, K. G. 2004. Vvedenie v indoevropejskoe jazykoznanie. Moskva: Academia.
      • Kuznecov, P. S. 1961. Očerki po morfologii praslavjanskogo jazyka. Moskva: Izdatel'stvo Akademii Nauk SSSR.
      • Lamprecht, A. 1987. Praslovanština. Brno: Univerzita J. E. Purkyně.
      • Micklesen, L. R. 1973. The Common Slavic Verbal System. L. Matejka (ed.) American