15. 2. 2013.

Povijest hrvatskoga jezika

Naziv studija: Studij hrvatskog jezika i književnosti

Naziv kolegija: Povijest hrvatskoga jezika

Nastavnici: prof. dr. sc. Anđela Frančić / prof. dr. sc. Boris Kuzmić

ETCS: 4 boda

Jezik: hrvatski

Trajanje: 1 semestar (4. ljetni)

Status: obvezni kolegij

Oblik nastave: 2 sata predavanja, 2 sata seminara (30 P + 30 S)

Uvjeti za upis: odslušan kolegij Povijesna gramatika hrvatskoga jezika

Način provjere znanja: pismeni ispit

Cilj: Kroz predavanja studentima pružiti osnovna znanja iz „vanjske“ povijesti hrvatskoga jezika, a kroz seminare naučiti ih prepoznavati i objašnjavati bitne povijesnojezične pojave te ih time osposobiti za daljnji nastavak studija hrvatskoga jezika.

Sadržaj: Kronološki pregled „vanjske“ povijesti hrvatskoga jezika – prikaz najvažnijih kulturnopovijesnih događaja, autora i njihovih djela koja su obilježila pojedino stoljeće u povijesti hrvatskoga jezika; praćenje predstandardizacijskih i standardizacijskih procesa te statusa hrvatskoga jezika u različitim povijesnim i društvenopolitičkim prilikama.

Izvedbeni plan po tjednima

1. Uvodno predavanje

2. Periodizacije povijesti hrvatskoga književnog jezika, nazivi hrvatskoga jezika kroz povijest

3. Srednji vijek: 1. predstandardno razdoblje
– književni jezici, pisma, najvažniji spomenici, počeci tiskarstva

4. i 5. Šesnaesto stoljeće: 2. predstandardno razdoblje
 – migracije, stvaranje sjeverozapadnoga i jugoistočnoga kompleksa, razvoj pokrajinskih književnosti,  pokrajinski književni jezici, pisma, najvažnija djela

6. i 7. Sedamnaesto i prva polovica osamnaestoga stoljeća: 3. predstandardno razdoblje
– sjeverozapadni i jugoistočni kompleks – pokrajinske književnosti, pokrajinski književni jezici (početak standardizacije kajkavskoga književnog jezika), pisma, najvažnija djela

8. i 9. Druga polovica osamnaestoga stoljeća – tridesete godine devetnaestoga stoljeća: 1.
razdoblje razvoja jezičnoga standarda
– sjeverozapadni i jugoistočni kompleks (kajkavski književni jezik u procesu standardizacije, početak standardizacije novoštokavskoga književnog jezika), najvažnija djela

10. i 11. Tridesete godine devetnaestoga stoljeća – kraj devetnaestoga stoljeća: 2. razdoblje
razvoja jezičnoga standarda
– hrvatski narodni preporod (proširenje novoštokavskoga standarda na kajkavsko područje, Gajeva grafijska reforma), filološke škole, najvažnija djela

12., 13. i 14. Dvadeseto stoljeće: 3. razdoblje razvoja jezičnoga standarda
– hrvatski jezik od početka 20. stoljeća do 1945. (najvažniji događaji i jezikoslovna djela)
– hrvatski jezik od 1945. do 2000. (najvažniji događaji i jezikoslovna djela)

15. Dvadeset prvo stoljeće: nastavak višestoljetnoga kontinuiteta hrvatskoga jezika, izazovi
globalizacije

a) Obvezna

• Brozović, Dalibor. 2008. Povijest hrvatskoga književnog i standardnoga jezika. Zagreb: Školska knjiga.
• Moguš, Milan. 2009. Povijest hrvatskoga književnoga jezika. Zagreb: Nakladni zavod Globus.
• Vince, Zlatko. 2002. Putovima hrvatskoga književnog jezika. Zagreb: Nakladni zavod Matice hrvatske.
• Vončina, Josip. 1988. Jezična baština. Split: Književni krug.

b) Dodatna

• Skupina autora. 2009. – 2019. Povijest hrvatskoga jezika. knj. 1. – 6. Zagreb: Društvo za promicanje hrvatske kulture i znanosti Croatica. (odabrana poglavlja)
• Auburger, Leopold. 2009. Hrvatski jezik i serbokroatizam. Rijeka: Maveda – Hrvatsko filološko društvo.
• Frančić, Anđela; Kuzmić, Boris. 2009. Jazik horvatski. Zagreb: Hrvatska sveučilišna naklada.
• Ham, Sanda. 2006. Povijest hrvatskih gramatika. Zagreb: Nakladni zavod Globus.
• Katičić, Radoslav. 2013. Hrvatski jezik. Zagreb: Školska knjiga.
• Moguš, Milan; Vončina, Josip. 1969. Latinica u Hrvata. Radovi Zavoda za slavensku filologiju, 11, Zagreb, 61–81.
• Oczkowa, Barbara. 2010. Hrvati i njihov jezik : Iz povijesti kodificiranja književne norme. Zagreb: Školska knjiga.
• Samardžija, Marko. 2019. Hrvatska leksikografija : Od početaka do kraja XX. stoljeća. Zagreb: Matica hrvatska.
• Tafra, Branka. 2012. Prinosi povijesti hrvatskoga jezikoslovlja. Zagreb: Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu.
• Tafra, Branka; Košutar, Petra. 2011. Nova periodizacija povijesti hrvatskoga književnoga jezika. Filologija, 57, Zagreb, 185–204.