Novosti › Vijesti i zbivanja

Pozivamo vas na predavanje o važnom otkriću nepoznate zbirke pjesama Hanibala Lucića, jednoga od najvažnijih hrvatskih renesansnih pjesnika, koje će održati dr. sc. Ivan Lupić, gost predavač sa Sveučilišta Stanford (SAD) u srijedu, 10. siječnja 2018. u 13 sati u Konferencijskoj dvorani, 2. kat Knjižnice Filozofskog fakulteta. Predavanje će se održati u suorganizaciji Odsjeka za kroatistiku, Odsjeka za komparativnu književnost i Odsjeka za talijanistiku.

Sažetak predavanja i kratak životopis predavača

Matica hrvatska poziva na predstavljanje knjige Ivana Trnskog Izabrana djela

O knjizi govore:

Tonko Maroević
Katica Čorkalo Jemrić
Suzana Coha
Marina Protrka Štimec

Utorak, 12. prosinca u 13 h, Velika dvorana Matice hrvatske

30. 11. 2017.

Croaticum – Centar za hrvatski kao drugi i strani jezik poziva vas na druženje s Hanom Jušić i Igorom Bezinovićem, mladim i višestruko nagrađivanim hrvatskim redateljima.

Poziv s detaljima

Akademik Milan Moguš, dugogodišnji profesor na Odsjeku za kroatistiku Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, napustio nas je u nedjelju 19. studenoga u 91. godini života.

Istarski ogranak DHK objavio je novu knjigu prof. dr. Vinka Brešića: Kroatistička čitanja: zapisi o hrvatskim piscima, knjigama i običajima (Pula, 2017.). Knjiga je predstavljena 22. listopada 2017. na Filozofskom fakultetu u Puli u sklopu ovogodišnjih Pulski dana eseja, a o njoj su govorili prof. dr. Jelena Lužina, prof. dr. Irvin Lukežić i dr. sc. Boris Domagoj Biletić, urednik.

Srdačno Vas pozivamo na znanstveni skup „Ja kao svoja slika“. Diskurzivnost i koncepti autorstva Tina Ujevića koji će se održati 16. i 17. studenog 2017. u Vijećnici  Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Organizator skupa je Odsjek za kroatistiku zagrebačkog Filozofskog fakulteta u suradnji s Institutom za književnost i umetnost iz Beograda. Skup je posvećen književnome djelu Augustina Tina Ujevića, autora koji je prije nešto više od stoljeća počeo objavljivati prve tekstove i koji je svojim djelovanjem zadužio, između ostalog, i hrvatsku i srpsku kulturu. Ove se godine navršava i stotinu godina otkad je objavljena Svakidašnja jadikovka (1917) odnosno otkad su se pojavili prvi važniji Ujevićevi tekstovi. Potaknuti idejom da nam obljetnice pomažu da, vraćajući se nezavršenim pletivima prošlosti, razumijemo i iskažemo vlastiti prostor i vrijeme – pozivamo vas na skup posvećen stvaralaštvu ovoga autora.

U Osijeku će se 2. i 3. ožujka 2018. održati konferencija ICLOS (International Conference on Literature in Osijek) namijenjena mladim znanstvenicima (diplomantima, magistrima, doktorandima i doktorima znanosti). Detaljne informacije i poziv na prijave u prilogu.

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu i  Visoko evanđeosko teološko učilište u Osijeku  u povodu obilježavanja 500. obljetnice Dana reformacije pozivaju na predstavljanje pretiska knjige Artikuli ili Deli stare krstjanske vere / Articvli oli Deili te prave stare vere kerszhanske (Urach, 1562) s transliteracijom.

Šestoga listopada u Parizu u 90. godini života umro je Stanko Lasić, ugledni povjesničar književnosti, teoretičar i pisac. Rođenjem vezan za Karlovac, Lasić se obrazovao i svoj profesionalni i intelektualni curriculum vitae ostvario u Zagrebu, Parizu i Amsterdamu. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je 1953. jugoslavstiku i filozofiju. Doktorirao je 1965. disertacijom o Milutinu Cihlaru Nehajevu. Od 1955. do 1976. bio je profesor na Katedri za noviju hrvatsku književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu nakon čega odlazi u Pariz gdje je radio kao lektor i profesor slavistike na Sorbonni do 1978. Od 1978. do odlaska u mirovinu 1995. bio je profesor na Sveučilištu u Amsterdamu. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu između godina 1968. i 1972. bio je ravnatelj Instituta za znanost o književnosti, uređivao je časopise Croatica (1970–1977) i Književna smotra (1971–1975). Od 1990. do 1992. bio je predsjednik Hrvatskog vijeća Europskoga pokreta.

U organizaciji Croaticuma - Centra za hrvatski kao drugi i strani jezik – prof. dr. sc. Ljiljana Šarić održat će 17. listopada u 10 h predavanje Aspekti istraživanja neuljudnosti, a 18. listopada održat će se prvi Croaticumov okrugli stol. Detaljne informacije niže.

Predavanje prof. dr. sc. Ljiljane Šarić

Prvi COS